poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Spójrz na niebo... - zawody śmigłowcowe w Zielonej Górze

Przez parę dni mogliśmy spoglądać na zielonogórskie niebo. Nie tylko na spadające gwiazdy, ale ze względu na latające śmigłowce, które uczestniczyły w 15. Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata. Nie mogłam ominąć takiego wydarzenia, dlatego w niedzielne popołudnie udałam się do Przylepu podziwiać zmagania pilotów.

Od 13 do 16 sierpnia w Zielonej Górze odbywały się zawody, w których uczestniczyli najlepsi piloci i ich helikoptery. Na Mistrzostwach pojawiło się prawie 60 dwuosobowych załóg z Rosji, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Białorusi, Chin a nawet z Makau. Również pojawiły się cztery załogi z Polski.

W zawodach rywalizowali zarówno mężczyźni jak i kobiety. Zobaczyć można było slalom, free style i wyścigi równoległe w ich wykonaniu. Ostatecznie zmagania zdominowali Rosjanie, którzy zajęli 7 pierwszych miejsc. Na 8. uplasowali się Polacy (bracia Szymborscy). W klasyfikacji drużynowej polska kadra zajęła 5. miejsce. Gratulacje!

W przerwach między zmaganiami można było podziwiać pokazy śmigłowcowe, sprzęt wojskowy, samochody czy latającego Misia ;)

Gościem specjalnym Mistrzostw był Felix Baumgartner (to właśnie ten człowiek, który odważył się skończyć z kosmosu)
Na lotnisku można było również zobaczyć byłego skoczka narciarskiego Thomasa Morgensterna (21 miejsce).