wtorek, 11 sierpnia 2015

Uważaj na udar słoneczny!


Temperatury ciągle kręcą się koło 38 - 40 stopni w cieniu. W słońcu można poczuć się jak na patelni. Do tego dochodzi brak wiatru i wody. Jednym słowem - upał. Mimo dość przyjemnej pogody, można bardzo szybko nabawić się udaru słonecznego przez nie stosowanie pewnych zasad.
Udar słoneczny jest to potocznie zwany udar cieplny. Szczególnie narażone na ten stan są dzieci i osoby starsze jak i pacjenci, którzy chorują na choroby serca, cukrzycę oraz przyjmują leki. Podwyższone ryzyko zachorowania maja również osoby otyłe i zażywające alkoholu.

Do udaru dochodzi najczęściej przez przegrzanie głowy i karku przez promienie słoneczne. W ten sposób gromadzi się za dużo ciepła w organiźmie (w temperaturze 40 stopni białko w ciele się ścina) i funkcje zostają zaburzone.
Udar może wystąpić, kiedy przybywa się w ciasnym, zamkniętym, przegrzanym pomieszczeniu, w którym nie ma wentylacji powietrza. Również narażone są osoby, które wykonują nadmierny wysiłek fizyczny.
Po zbyt długim przebywaniu na słońcu czy dusznym powietrzu, następuje odwodnienie organizmu. Na początku występuje osłabienie organizmu i rozdrażnienie. Odczuwalna jest suchość w ustach i na skórze. Wzrasta temperatura ciała. Później pojawiają się bóle głowy w okolicy czołowej, następuje biegunka, wymioty czy dreszcze. Chory ma podwyższony puls i może mieć oparzenia słoneczne.

Pomoc w takim przypadku polega na przemywaniu przy użyciu gąbki czoła i całego ciała. Osobę dotkniętą udarem należy przenieść do pomieszczenia przewiewnego i chłodnego. Choremu podaje się wodę np. z dodatkiem soli lub soku owocowego. Regeneracja występuję dość szybko.
Pamiętaj:

 • Kiedy wychodzisz z domu zakładaj coś na głowę np. chustę, kapelusz, czapkę. Nie przejmuj się zbytnio wyglądem, ważne jest Twoje zdrowe.
 • Nie przybywaj na otwartej przestrzeni między 11 a 15.
 • Przybywaj w cieniu.
 • Noś jasne ubrania najlepiej,aby były przewiewne. 
 • Kiedy siedzisz w domu wychodź czasami na świeże powietrze lub otwórz wszystkie okna.
 • Pij dużo wody (4-5 litry)
 • Unikaj alkoholu
 • Unikaj nadmiernego wysiłku 
 • Stosuj filtry UV 
 • Zakładaj okulary przeciwsłoneczne. 
Zapraszam na mój Instagram https://instagram.com/agata_bw/

Oraz do zobaczenia wpisów 

Rozsądne opalanie 

Polskie wakacje moim obiektywem

Co zabrać na plażę?

Mix inspiration / summer


2 komentarze:

 1. Warto przypominać o tym, że teraz jesteśmy szczególne narażeni na udar słoneczny. Nakrycie głowy i woda to rzeczy, o których koniecznie musimy pamiętać

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zostawienie komentarzy.
Jeśli spodobał Ci się blog, to zapraszam do obserwacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na: blackandwhiteblogspot@gmail.com