wtorek, 17 lipca 2018

Glinki kosmetyczne - podstawowe informacje + przepis na pastę na zmiany trądzikowe


Glinki kosmetyczne to dobro płynące prosto z natury. Uzyskuje się je przez wysuszenie glinokrzemianów pozyskiwanych z naszej planety. Mają one różne właściwości, kolory oraz zawartość minerałów. Glinki to naturalny, niedrogi i świetny produkt, który spodoba się każdemu.





Jak już wspomniałam, glinki są wspaniałe. Wszystkie charakteryzują się właściwościami absorbującymi zanieczyszczenia tj. sebum, toksyny, kurz. Same mają ładunek ujemny, więc przyciągają cząsteczki o ładunku dodatnim, czyli takim, jakie mają substancje toksyczne.




Jaką glinkę wybrać?


Natura dała nam wiele rodzajów glinek, które teraz możemy kupić w sklepach. Najlepiej wybierać takie, które mają dużą zawartość glinki w glince np. 100% i nie zawierają substancji dodatkowych np. perfum. Warto spojrzeć na kolor glinki. Może się okazać, że glinka szara udaje białą. Dzieje się, gdy glinka "zanieczyszczona" jest innymi minerałami, które powodują zmiany w jej zabarwieniu. Również właściwości takiej glinki mogą być inne.

Glinki różnią się barwą i nasyceniem koloru. Mamy do wyboru glinkę: zieloną, błękitną, białą, żółtą, czerwoną, różową, czarną, brązową, ghassoul. 



Glinka zielona - 
Dzięki zawartości jonów żelaza dwuwartościowego uzyskuje piękny zielony kolor. Glinka zielona to jedna z najczęściej kupowanych glinek. Dobrze oczyszcza i ściąga skórę. Sprawdzi się do cery mieszanej, trądzikowej, tłustej oraz takiej, która ma problemy skórne np. liszaj, łuszczyca.


Glinka biała - 
Można znaleźć również jej nazewnictwo jako porcelanowa lub chińska.  Glinka o łagodniejszym działaniu niż glinka zielona. Oczyszcza oraz regeneruje. Przy regularnym używaniu jej poprawi się stan cery. Skóra będzie jaśniejsza, bardziej odżywiona.


Glinka żółta 
Mocno oczyszcza. Zawiera w sobie duże ilości żelaza, które cudownie wpływają na stan cery. Nadaje się ona do cery mieszanej, tłustej, trądzikowej oraz dojrzałej.


Glinka czerwona - 
Bardzo uniwersalna glinka. Mogą ją używać osoby o skórze wrażliwej, mieszanej, tłustej. Oczyszcza i poprawia ukrwienie naczyń, przez co jest idealna dla osób z naczynkami. Pomaga w wyleczeniu trądziku różowatego.


Glinka różowa -
Jest połączeniem glinki czerwonej i glinki białej. Ma w sobie właściwości jednej jak i drugiej glinki. Idealna dla wrażliwej cery, która spotyka się z podrażnieniami po kosmetykach. Oczyszcza. Łagodzi i koi.

Glinka ghassoul - 
Glinka, która ma najmocniejsze działanie oczyszczające. Absorbuje niedoskonałości i sebum. Świetnie sprawdzi się dla cer trądzikowych.


Na pierwszy raz polecam zakupić glinkę białą i zieloną. Biała jest jedną z łagodniejszych glinek. Natomiast glinka zielona nada się, gdy będziemy potrzebowali mocniejszego oczyszczenia.
Przy wyborze warto patrzeć na swoje potrzeby, problemy cery.




Na co uważać?


Glinki działają dobroczynnie na naszą cerę, ale możemy sobie również zaszkodzić przez pewne działania.

  1. Glinkę powinno się mieszać drewnianymi, plastykowymi czy szklanymi przyrządami. Wtedy nie traci taka maseczka swoich właściwości. 
  2. Tworząc maseczkę z paru składników np. hydrolatu i oleju, należy pamiętać, aby najpierw dodać postać wodnistą a później olejową. Takie poczynanie sprawi, że maseczkę lepiej będzie mieszać i nakładać na twarz. 
  3. Również nie należy dopuścić, aby glinka wyschła nam na twarzy. Będzie ją trudno zmyć. Zniechęcimy się do stosowania glinek. Natomiast osoby z delikatną i wrażliwą cera mogą nabawić się podrażnień. Dlatego warto spryskiwać twarz tonikiem, wodą termalną czy hydrolatem podczas noszenia maseczki. Można zakupić również maseczki w płacie. Taką nasiąkniętą maseczkę w wodzie można nałożyć na maseczkę z glinki. 
  4. Niektóre glinki są lepiej a niektóre gorzej zmielone. Przy zmywaniu należy uważać, aby nie pocierać mocno twarzy. Przy tej czynności można sobie pomóc używając rękawicy do demakijażu lub gąbeczek. 



Jak używać glinek?


Glinki świetnie sprawdzą się jako maseczki do twarzy, włosów czy ciała. Można robić z nich okłady na miejsca, gdzie jest cellulit i widoczne żyłki. Glinki białej używa się do mycia twarzy i zębów. Również ona jest używana jako puder dla dzieci albo do twarzy. 



Pasta na zmiany trądzikowe 




Składniki:

  • glinka ghassoul
  • hydrolat np. z oczaru, czystka, mięty, lawendy, neroli
  • olej np. tamanu (działa cuda na niedoskonałości), z czarnuszki, z pachnotki 
  • żel aloesowy 
  • opcjonalnie - olejek z drzewa herbacianego 


Dwie łyżeczki glinki przesypujemy do szklanego, plastykowego lub drewnianego naczynia (nada się każde oprócz metalowego). Dodajemy odrobinę hydrolatu i żelu aloesowego. Dokładamy do mieszaniny małymi porcjami, tak aby kontrolować konsystencje pasty. Mieszamy. Następnie wkraplamy parę kropel oleju. Dobrze mieszamy, aby nie powstały grudki. Jeśli mamy olejek z drzewa herbacianego, możemy go dodać. Wystarczą dwie krople. Wymieszaną pastę, która jest konsystencji gęstej śmietany przenosimy na stany zapalne. Gdy pasta zacznie wysychać, zmywamy ją z twarzy. 

Taka pasta stosowana regularnie zmnijsza niedoskonałości. 




Używacie glinek?

10 komentarzy:

  1. Hej, świetny i bardzo pomocny post :) ja używam glinki różowej, aby złagodzić i ukoić podrażnioną skórę - fajne naturalne glinki można kupić w necie tutaj szczegóły :) Kiedyś jakąś brązową glinkę nakładałam na włosy (nie pamiętam jaka to) i dobrze mi je odżywiała :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wpis! Glinki to bardzo wdzięczny temat... oraz kosmetyk :) ja ostatnio nakładałam czarną - widzę, że akurat jej działania nie opisałaś, ale polecam! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam glinki, zwłaszcza szarą!

    OdpowiedzUsuń
  4. Glinki kosmetyczne mają wszechstronne działanie. Warto wdrożyć je do swojej pielęgnacji.

    OdpowiedzUsuń
  5. Interesujące wskazówki, warto wypróbować

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawie napisane. Warto było tutaj zajrzec

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zostawienie komentarzy.
Jeśli spodobał Ci się blog, to zapraszam do obserwacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na: blackandwhiteblogspot@gmail.com