niedziela, 3 maja 2015

Jak wybrać szkołę? Czym się kierować?


Już coraz bliżej terminu składnia dokumentów do szkół. Przed wyborem odpowiedniej szkoły stoją przyszli gimnazjaliści, licealiści a po części studenci. Jest to nie łatwy orzech do zgryzienia. Wiem to dokładnie, bo rok temu przechodziłam przez to samo. Stres i ciągłe obawy przed wyborem. W ostateczności dostałam się do upragnionego liceum. Wszystko okaże się dość proste przy wykonaniu paru rzeczy. Oto lista niezbędnych punktów, która pomoże wybrać Wam kierunek na życie.

1.          Na samym początku musisz zadecydować, co lubisz robić, co sprawia ci przyjemność, jakie masz hobby czy jakieś przedmioty szkolne specjalnie ciebie interesują? Te pytania ułatwia ci wybór kierunku lub przyszłej pracy. W niektórych szkołach znajdują się wyspecjalizowani psychologowie, który również mogą pomóc określić, jakie masz mocne strony. Jeśli szukacie bardziej profesjonalnej osoby, to najlepiej wybrać się do doradcy zawodowego. Ten zada parę pomocnych pytać, zrobi parę testów, które określą w jakiej grupie zawodowej mógłbyś się odnaleźć. Natomiast jeśli chcesz działać na swoją rękę, to możesz wykonać parę kwestionariuszy z internetu np. takich LINKLINK 2LINK 3


przykładowy test predyspozycji 


2.          Masz już określone predyspozycje zawodowe. Musisz pomyśleć teraz, w jaki sposób chciałbyś je rozwijać? W jakim profilu byś się odnalazł? Na jakie zajęcia byś uczęszczał? Poszukaj kierunku, który oferuje takie lekcje. Lubisz zajęcia praktyczne np. przy samochodzie, to idealnie odnajdziesz się na profilu mechanika samochodowego. Interesuje ciebie nauka ścisła, to wybierz się na matematykę lub medycynę.

3.          Znajdź szkoły, które oferują zajęcia/ przedmioty, które wybrałeś. Następnie odwiedź je na dniach otwartych (wiem, że już były). Poczytaj trochę o nich na stronie internetowej lub pooglądaj ulotki, plakaty. Zajrzyj do zdjęć. Zobacz takie, które przedstawiają klasy, zawody sportowe, uroczystości. Zadaj sobie pytanie czy mógłbyś czuć się w niej normalnie i bezpiecznie.

4.          Wyeliminuj parę szkół. Zostaw takie, które najbardziej wpadły ci w oko. Najlepiej aby było ich nie więcej jak 4. Następnie jeszcze raz je przeanalizuj. Poszukaj bardziej szczegółowych informacji. Przejdź do etapu "zwiadów". Popytaj rodziców i kolegów z obecnej kasy. Następnie wyszukaj osoby, które uczą się i uczyły w tej placówce. Porozmawiaj z nimi dogłębnie, co jest fajnego, a co niekoniecznie jest zaletą tej szkoły. 

5.          Teraz wszystko w twoich rękach. Pomyśl. Zrób listę plusów i minusów szkół. Wyeliminuj parę. Pozostaw dwie, które najbardziej tobie odpowiadają. Następnie zrób jeszcze raz tabelkę. Weź pod uwagę jaki jest poziom nauki, jaka jest zdawalność egzaminów, czy można przygotować się na olimpiady, czy łatwy jest dojazd, jakie będą koszty, czy będzie trzeba z czegoś zrezygnować? Zrób burzę myśli zapisz wszystko, co przychodzi ci do głowy. Następnie to przeanalizuj. 


przykładowa tabelka plusów i minusów 


6.          Wybierz profil, który będzie na pierwszym miejscu. Następnie wypisz kolejne. Złóż dokumenty zgodnie z terminem do szkoły lub uniwersytetu. 

7.          Czekaj na wynik. Ważne rzeczy!!!


 • Mierz w swoje możliwości. Nie przeceniaj się.
 • Nie polegaj na opinii jednej osoby.
 • Nie zmuszaj się do lubienia wybranego profilu. Rób jedynie to, co sprawia ci przyjemność. 
 • Jeśli nie podoba ci się profil lub zajęcia, w których ci nie wychodzi, zrezygnuj. Idź na łatwiejszy, ale za to taki, który będziesz lubić.
 • Nie kieruj się znajomościami. Nie musisz wybrać szkoły, do której idą twoje przyjaciółki lub do zawodówki, bo są tam chłopaki (chyba, że to twój wybrany cel na przyszłość). Kieruj się przede wszystkim samorozwojem. 
 • Polegaj na sobie. Nie rób tego, co każą ci rodzice i znajomi.
 • Myśl pozytywnie. 
 • Wierz, że dostaniesz się tam, gdzie chcesz. Nawet jeśli się nie uda, nie rezygnuj. Może taki bieg wydarzeń będzie lepszy. 


2 komentarze:

 1. Dobrze, że ja mam to już za sobą :) hehe

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny post :) Ja na szczęście kończę w tym roku studia więc takie wybory już za mną :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zostawienie komentarzy.
Jeśli spodobał Ci się blog, to zapraszam do obserwacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na: blackandwhiteblogspot@gmail.com