czwartek, 23 lipca 2015

Jak pachnie Francja?


Perfumy - ekskluzywny dodatek u każdej kobiety. Pięknie pachnie a przy tym jest dobrą ozdobą na toaletce. Nie byłyby teraz takie popularne, gdyby nie wynaleziono ich we Francji.
Jest wiek XVI, Francja konkretnie gmina Grasse. Własnie w tym miejscu powstają pierwsze perfumerie. W malowniczym miejscu oddalonym 16 km od Cannes zacznie się przemysł perfumeryjny. Gdyby nie pachnące olejkami rękawiczki Katarzyny Medycejskiej, nigdy by nie powstały. Włosi zapoczątkowali wszystko przez odkrycie pięknie pachnących olejków, które później używali do perfumowania rękawiczek z skóry.
1747 r. datuje się na powstanie pierwszej perfumerii we Francji, Galimard Parfumeur. Z czasem powstawało ich coraz więcej. Obecnie znajduje się ponad 700 nowoczesnych luksusowych wytwórni perfum. Mimo że minęło tyle lat, ciągle powstają nowe cuda we flakonikach.
Przemysł perfumeryjny w Grasse przynosi niezłe zyski. Rocznie dochód wynosi 600 mln euro rocznie. Nie ma się co dziwić na tym terenie powstają najpopularniejsze marki perfum. Na polach należących do miasta rosną róże czy jaśmin, które będą wykorzystywane do produkcji perfum Coco Chanel No5, marki Guerlaina  czy Diora.

Okoliczne pola nie wystarczają w produkcji wszystkich wyrobów dlatego sprowadzane są one z Indii, orientalnej Turcji czy Bułgarii. W Grasse znajduje się tylko 20 wyspecjalizowanych hodowców kwiatów!

Obecnie pozostało nie wiele dawnych perfumerii. Te które zachowały się służą jako muzea. Można obejrzeć tam, w jaki sposób przechowywane są składniki perfum np. olejki eteryczne, róże, lawenda czy esencje alkoholowe. Jest również możliwość stworzenia swojego zapachu lub obserwacja procesu tworzenia małych arcydzieł zapachowych. Na koniec można kupić perfumy wytwarzane w tradycyjny sposób.

Warto również zwiedzić samą miejscowość. Kwitnące kwiatami krajobrazy zachwycą każdego, a unoszący się zapach rozkołysze zmysły. Każdej pory roku Grasse pachnie inaczej: latem - jaśminem, jesienią - werbeną, zimą - fiołkami a wiosną - różami.
Nam pozostaje chwytać woń perfum zakupionych w sklepach. Po różnej cenie, opakowaniu i fiolce. W dzisiejszych czasach każda kobieta i mężczyzna znajdą swój ulubiony zapach, który jest zgodny z sercem i głową.Szukasz swojego zapachu lub odpowiednika popularnych perfum? Napisz na priv na fanpage black&white blog lub na mail blackandwhiteblogspot@gmail.pl

1 komentarz:

  1. Fajny post. Lubię perfumy, ale czasem mnie od nich głowa boli.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zostawienie komentarzy.
Jeśli spodobał Ci się blog, to zapraszam do obserwacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na: blackandwhiteblogspot@gmail.com