wtorek, 28 lipca 2015

Mademoiselle ... Coco Chanel - kobieta pełna charyzmy + książka


Coco Chanel zna chyba każdy. Nie ma się, co dziwić ta pani zabłysnęła upartością i zrewolucjonizowała świat mody. W osiągnięciu celu pomagała jej wielka odwaga i siła oraz bezwzględność. A dzisiaj będzie głównym tematem wpisu...
Gabrielle Bonheur Chanel - tak własnie nazywała się powszechnie znana projektantka - urodziła się w 1883 w Saumur. Oprócz niej w rodzinie miała jeszcze pięcioro rodzeństwa. Pochodziła z niezbyt bogatej rodziny, ale to nie przeszkadzało jej w osiągnięciu celu.
Szyć nauczyła się w młodym wieku u zakonnic z Najświętszego Serca Marii. Ta umiejętność zaprocentowała na jej przyszłość.


Przez swoje znajomości oraz wielki upór próbowała zmienić wygląd i myślenie Francuzek. Na początku XX wieku, kiedy założyła swój pierwszy sklep, panowała moda na ciężkie suknie, gorsety, warstwy falbanek i wstążek.
Coco zaczęła rewolucje od kapeluszy. Przy pomocy finansowej sławnych kochanków zaczęła tworzyć swoją markę.
Do stworzenia kolekcji zafascynowały ją nakrycia głowy noszone głownie przez mieszkańców wsi. Toczki i kapelusze przypominające hełm charakteryzowały się prostotą, jak na te czasy, ale z biegiem czasu okazały się sukcesem szczególnie wśród kobiet z wyższych stref.Następnym sukcesem okazało się zaprojektowanie sportowego kombinezonu, który był stworzony do chodzenia do pracy czy na spotkania. Miał on prostą klasyczną formę a zarazem wygadał na elegancki i modny. Był on krótszy niż prezentowane w innych domach mody kostiumy.

Chanel tworząc ubrania inspirowała się stylem męskim. Stawiała na prostotę, formy, które nie wyróżniały kobiecych kształtów. Sylwetka przypominała literę H.
Jednym z osiągnięć tej Francuzki jest uszycie małej czarnej. Co by było gdyby nie wprowadziła ją Coco Chanel? Ja sobie nie wyobrażam szafy kobiety bez tej uniwersalnej i zawsze modnej kreacji.
Suknia stworzona przez dyktatorkę mody miała długie rękawy, minimalistyczną formę i wygodny krój.

Jeśli chodzi o ubiór Madame wykreowała również kostium składający się z żakietu i spódnicy okazującej nogi. Ubrania szyła z tweedu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii. Ten zestaw charakteryzował się brakiem kołnierzyka i występowaniem guzików z logo marki.

Jako pierwsza zaczęła używać dżerseju do szycia strojów. Ten materiał był wcześniej stosowany do przemysłu bieliźniarskiego. Coco zaczęła współpracować z nim podczas niedoboru surowców w czasie wojny. Okazał się być świetnym materiałem do produkcji sukien i spódnic, ponieważ charakteryzował się wygodą.
Chanel stoi również za wynalezieniem swetrów w granatowe paski z długimi rękawami i dekoltem w łódkę. Tak zwane bretońskie paski podbiły serca nie tylko kobiet. A w latach 60 świeciły triumfy popularności.W czasach projektantki kobiety oszalały na punkcie butów na płaskiej podeszwie. Zrezygnowano ze wysokich niewygodnych obcasów. Zaczęto nosić pantofle z czarnym noskiem.
Coco jest również kojarzona z długim łańcuchem sztucznych pereł. Pomysłem projektantki było używanie nieprawdziwych rubinów czy diamentów do biżuterii. Takie rozwiązanie było szczególnie korzystne dla kobiet z niższych sfer.
Torebka chanelka to wymysł legendarnej projektantki. Pikowany materiał zapożyczyła od ubioru stajennych. Natomiast metalowy pasek miał praktyczne rozwiązanie. Wygodniejsze było noszenie torebki na ramieniu niż przez cały czas w ręce.
Coco niezaprzeczalnie kojarzona jest z perfumami Chanel No. 5, które mają dość specyficzną nutę. Mimo że nie wszystkich przypada do gustu taka woń, to warto wiedzieć, że charakteryzuje tą kobietę w 100%. Jest silny, odważny, charyzmatyczny zupełnie tak jak ona.

W powieści, którą ostatnio prezentowałam na Instagramie  https://instagram.com/p/5WiSrjIDhr/ opisane jest całe życie sławnej i utalentowanej projektantki.
W momencie swojej śmierci przypominają się jej wszystkie istotnie elementy z życia. Wspomina dzieciństwo spędzone w internecie, siostry zakonne, początki pracy, znajomości, kochanków, rządzę zaistnienia występującą w każdym elemencie. Przez tą książkę można chociaż trochę zrozumień skomplikowaną naturę Coco. Bezinteresowną, okrutną, wybitną, nietuzinkową kobietę.


Coco pozostawiła po sobie ubrania, które okazały się być zawsze modne oraz cytaty, które nigdy nie zginą. Taką ją przede wszystkim zapamiętamy.


Nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety zaniedbane.

Prostotę można naśladować, ale nie można jej skopiować.

  Starość nie chroni nas przed miłością, ale miłość chroni nas przed starością.

   Kobieta, która nie ma swoich ulubionych perfum, jest jak kobieta bez przyszłości.

   Kobieta musi mieć dwie rzeczy: klasę i bajeczny urok.


     3 komentarze:

     1. Bardzo ciekawy pomysł na wpis. Wszyscy znają Coco Chanel, ale chyba nikt albo prawie nikt nie ma zielonego pojęcia o jej życiu ani o tym jakie "ulepszenia" wprowadziła do świata mody :)
      Dzięki za ten post ;)

      OdpowiedzUsuń
     2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      OdpowiedzUsuń

     Dziękuję za odwiedziny i zostawienie komentarzy.
     Jeśli spodobał Ci się blog, to zapraszam do obserwacji.

     Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz na: blackandwhiteblogspot@gmail.com